Novosti

FILMSKA PREPORUKA: Stvaranje valova – Umjetnost kinematografskog zvuka

FILMSKA PREPORUKA: Stvaranje valova – Umjetnost kinematografskog zvuka

18.01.2022.

Pripadnicima X pa čak i Y generacije u prašnjavim kutovima sjećanja sigurno su dobro urezani kadrovi edukativne TV emisije ''Što je film?'' s nezaboravnim i neponovljivim filmskim teoretičarem Antom Peterlićem koja se onomad vrtjela na TV Zagreb i kroz koju smo kao djeca poput spužvi upijali sve informacije o filmskim formama, ali i ostalim ključnim segmentima koji su nam pojašnjavali kako su nastale prve pokretne sličice, zvuk, kadar, gluma i sl.

Mlađe generacije su nažalost ostale zakinute s takvim izuzetnim materijalom, no 'mreža' je krcata gomilom fantastičnih dokumentarnih filmova koji pripovijedaju slične priče. Za vas smo kao preporuku ovom prilikom odabrali iznimno hvaljeni i nagrađivani dokumentarac ''Stvaranje valova – Umjetnost kinematografskog zvuka'' koja nas na upečatljiv način podsjeća koliko je zvuk značajan fragment svakog filma.

Redatelj Midge Costin nas tako vraća u debelu prošlost i vrijeme kad je Edison izmislio fonograf, a nedugo potom i konstrukciju kinematografa na osnovi stroboskopskog efekta. Naravno, prvi filmovi su bili nijemi, filmaši nisu znali kako nasinkronizirati zvuk i sliku pa su prilikom projekcija zvučnu pozadinu pružali orkestri sa živom glazbom ili glumci koji su oponašali pojedine zvukove.  

Prvi cjelovečernji film sa sinkroniziranim dijalozima, ''Pjevač jazza'', premijerno je prikazan 1927. i filmskim studijima je nakon senzacionalnog uspjeha koji je film polučio bilo kristalno jasno kako će trebati prigrliti nove tehnologije, ali i graditi nove interijere jer zvuk ne trpi vanjsku buku.

Kronološki, u svijetu sedme umjetnosti, ali i šire, su se počeli generacijski izmjenjivati briljantni inovatori koji su svoju ljubav spram zvuku i zvučnim efektima gajili još odmalena dok su na malene magnetofone snimali radio emisije ili stare filmove te se kasnije kroz montažu poigravali sa stilovima. Posebne tragove su na tom polju ostavili genijalci poput Waltera Murcha, Bena Burtta, Pat Jackson i dr. Autori filma nam također daju na znanje koliki su obol oblikovanju filmskog zvuka pružili i osebujni, vizionarski redatelji poput Orsona Wellesa, Stanleya Kubricka, Francisa Forda Coppole, Georgea Lucasa, Barbre Streisand ili Stevena Spielberga koji su Murcha i ostale majstore zvuka kreativno motivirali za pronalascima novih metoda ozvučenja, praktičnih efekata, odnosno, tranziciju iz mona u stereo zvuk i sl.

Bez zvuka mnogi filmovi dakako ne bi ostavili tako snažan dojam, a za primjer možemo vidjeti iliti bolje rečeno čuti, nezaboravno iskrcavanje na plaže Normandije u Spielbergovom ratnom spektaklu ''Spašavanje vojnika Ryana''. Uz glazbenu podlogu Johna Williamsa, dojam bi zasigurno bio drugačiji i ne bi kod gledatelja u jednakoj mjeri pobudio osjećaje straha i paranoje kakav izazivaju eksplozije i zviždanje metaka. Bez kvalitetnih montažera i postprodukcije bilo bi zasigurno i velikih kreativnih promašaja i stoga je ovakav film uistinu potreban kako bi mnogi konačno shvatili koliko je zvuk značajan za cjelokupan dojam nečije umjetničke vizije. Edukativan i dojmljiv u svakom aspektu, dokumentarac ''Stvaranje valova – Umjetnost kinematografskog zvuka'' je obavezna lektira za sve iskonske filmoljupce, a posebno one u nastajanju. 

Piše: Ivica Perinović