Novosti

SJEĆANJE NA LEGENDU: Toshirô Mifune

SJEĆANJE NA LEGENDU: Toshirô Mifune

01.04.2020.

Prije tjedan dana prisjetili smo se života i karijere velikog japanskog redatelja Akire Kurosawe, a danas ćemo pak pisati o njegovom najdražem glumcu. Riječ je dakako o legendarnom Toshiru Mifuneu, koji je rođen na današnji dan prije točno 100 godina!

Za razliku od Kurosawe, Toshirô je rođen u Kini (Qingdao, Shandong), koja je tad još uvijek bila pod japanskom okupacijom i na taj način naseljena od strane mnogih japanskih obitelji, uključujući i njegove roditelje, koji su bili metodistički misionari. Veći dio djetinjstva, maleni Toshirô je ipak proveo u Manchukuou, gdje je vrijeme provodio najčešće u očevoj fotografskoj radnji, pomažući mu.

Nakon opće mobilizacije 1939., šest godina služi u foto-službi vojnog zrakoplovstva (izrada vojnih karata), a po povratku u domovinu 1946. neko vrijeme bezuspješno pokušava pronaći posao fotografa i asistenta snimatelja. Iste godine se prijavljuje na natječaj ‘nova lica’ filmske kompanije ‘Toho’ gdje na kraju i biva izabran, a to mu ujedno donosi i prvu filmsku ulogu u krimiću ‘’Snježni trag’’(1947.) Senkchija Taniguchija. Mladi Mifune, na jedan izuzetno žestok i eksplozivan način odglumljuje pljačkaša banke te tako privlači pažnju scenariste filma Akira Kurosawe, koji ga odluči angažirati za svoj idući film ‘’Pijani anđeo’’. Premda je u fokusu te izvanredne Kurosawine krimi drame lik liječnika alkoholičara (tumači ga također jedan od Kurosawinih omiljenih glumaca, Takashi Shimura), Mifune ‘krade šou’ sa svojom nezaboravnom interpretacijom tuberkuloznog gangstera.

S tim filmom ujedno započinje i jedna od najplodnijih suradnji na relaciji redatelj/glumac u povijesti filma, koja je potrajala narednih 16 godina, unutar kojih je ovaj neponovljivi dvojac izbacio još čak 15 zajedničkih filmova za kojeg je teško reći, koji je bolji od kojeg. Pazite samo ovaj niz: ‘’Tihi dvoboj’’, ‘’Pas lutalica’’, ‘’Skandal’’, ‘’Rashomon’’, ‘’Idiot’’, ‘’Sedam samuraja’’, ‘’Živim u strahu’’, ‘’Krvavo prijestolje’’, ‘’Na dnu’’, ‘’Skrivena utvrda’’, ‘’Tjelesna straža’’, ‘’Sanjuro’’, ‘’Između neba i zemlje’’ i ‘’Riđobradi’’. Paralelno sa snimanjem Kurosawinih filmova, Mifune je u tom periodu držao izuzetno visok radni ritam, u kojem je znao izbaciti i više od 5 uloga godišnje.

U već prepoznatljivu japansku glumačku tradiciju, Mifune ugrađuje jedan moderniji pristup s izraženom svježinom ekspresije i dinamike i na taj način stvara sugestivni osobni pečat, a istodobno postaje i podjednako uspješan kako u ulogama modernih urbanih junaka, tako i onih povijesnih ličnosti (npr. slavnog mačevaoca Musashija Miyamota u Inagakijevoj trilogiji ‘’Samuraj’’ ili admirala Yamamota). Kroz iznimno bogatu i dugotrajnu karijeru, koja broji gotovo 150 (!) filmova plus nekih 30-ak uloga u TV serijama, Mifune je podjednako efektno portretirao komične i groteskne likove, kao i one ozbiljne i tragične, a s lakoćom se znao nositi i s tumačenjem likova starije dobi, koje je nerijetko znao glumiti gotovo dvostruko mlađi.

Naravno, takav talent nije prošao nezapaženo niti izvan granica Japana, pa je Mifune kroz karijeru često znao ‘svratiti’ do Hollywooda, kako bi svojim američkim kolegama demonstrirao definiciju glume. Što se tiče takvih ‘izleta’, najviše će biti upamćen po filmu ‘’Pakao na Pacifiku’’ Johna Boormana, gdje je tumačio ulogu japanskog vojnika zaglavljenog na pustom otoku, zajedno s američkim, kojeg je pak tumačio veliki Lee Marvin, odnosno, popularnoj TV seriji ‘’Šogun’’ koja je u svoje vrijeme bila iznimno gledana i na ovim prostorima.

Uz već spomenutu suradnju s Kurosawom, valja još jednom spomenuti i onu s Inagakijem s kojim je uz trilogiju ‘’Samuraj’ snimio još i ‘’Čovjeka s rikšom’’, odnosno, ‘’47 Ronina’’. Kao redatelj se okušao 1967. s avanturističkom dramom ‘’500,000’’, no kako je film prošao prilično nezapaženo, više se nije vraćao ‘iza kamere’. Što se tiče priznanja, nije ih osvojio niti približno koliko je uistinu zaslužio,no među onima koje i jest dobio valja svakako izdvojiti, dva puta osvojenu nagradu za najboljeg glumca, na festivalu u Veneciji.

Po mnogima, Mifune je bio i ostao najbolji japanski, ako ne i azijski glumac svih vremena, a ako se ne slažete, slobodno pronađite neki od spomenutih filmova, kako biste se i sami u to uvjerili.